ІФКМ © Про сайт | Контакти

Iвано-Франкiвський Краєзнавчий Музей

Виставкова діяльність - важлива складова  музейної     комунікації  (на прикладі ІФКМ )




Музеї – це затишні місця, де у довільному власному темпі можна довідатись щось про мистецтво, природознавство, історію та культуру …

Передусім музей не лише місце здобуття знань, а місце розуміння. Він як медіум надає відвідувачу неповторну нагоду через контактування із автентичними речовими доказами перетворити психологічний процес оглядання у цілісне переживання розуміючого бачення. Визначальним для музейної презентації є перш за все те, що вона грунтується на фондах, де знаходиться значна частина музейних колекцій. Це висвітлення важливих подій минулого та сьогодення з фондових збірок, які являються відгуком музею на події, що мають велике історичне та культурне значення. Фондові виставки створюються для систематичного показу колекцій.

      Музейна комунікація відбувається через показ музеалій (презентації) та шляхом їх тлумачення (інтерпретації). Усі її способи грунтуються на музеаліях і тому мають утворювати єдину систему, яку також не можна замінити іншими формами повідомлення через неповторну природу її засобів.

Виставкова діяльність є однією із основних важливих напрямків музейної комунікації, яка в свою чергу є визначальною складовою музейної діяльності і складається з багатьох напрямків і форм. Перш за все, це можливість розкрити нові, показати удосконалені та ідейно багатші вже раніше продемонстровані надбання українського народу.

         До виставкової діяльності музеїв належить не інформування відвідувача, а створення умов та можливостей для емоційного переживання, заглиблення, здатності пропустити через себе, перепочити, забутись.           

Тому презентація кожної виставки – це ідеальна форма комунікації музейного змісту. Вона є результатом цілеспрямованої творчої діяльності автора. Кожна нова виставка, що є чимось неповторним та наочним, викликає внутрішні хвилювання, має здатність спонукати до роздумів.

Відвідування виставок дає можливість чомусь навчитися, духовно збагатитись. Саме музейні заклади і є тими місцями, де можна довідатись про   багатство людської душі, а також уміння передати це іншим.

Івано-Франківський краєзнавчий музей має майже 80-ти літню історію. Заснований, як Станіславський історичний музей, у грудні 1939 року, а для відвідувачів був відкритий у травні 1940 року. Поряд з науковою, видавничою, науково-освітньою та науково-збиральницькою, виставкова діяльність є невід’ємною частиною музейної роботи. Визначальним для музейної презентації є передовсім те, що вона ґрунтується як на фондових збірках, так і приватних колекціях краєзнавців, митців та просто талановитих людей.

Музей значну роботу проводить по організації виставок, які є однією із пріоритетних форм роботи закладу. Проводяться виставки у виставкових залах музею, постійно діючих експозиціях та інших пристосованих приміщеннях.  За час існування Івано-Франківського краєзнавчого музею було проведено декілька тисяч виставок.

Щорічно, при формуванні плану роботи музею на наступний рік та поквартально, згідно попередніх письмових звернень, включаються виставки. Якщо аналізувати динаміку виставкової діяльності по музею в цілому, то з кожним роком кількість запланованих виставок зростає, вищим і якіснішим  стає рівень їх презентації. Крім того, музеєм проводяться позапланові виставки. Деякі музейні виставки розраховані на експонування їх поза музеєм. Це і є пересувні виставки, які не чекають свого відвідувача, а йдуть йому назустріч. Презентації виставок відбуваються як у ратуші (основному приміщенні) так і філіях Івано-Франківського краєзнавчого музею:

- літературному музеї Прикарпаття (м. Івано-Франківськ)

- літературно-меморіальному музеї Івана Франка (с. Криворівня Верховинського р-ну)

- літературно-меморіальному музеї Михайла Грушевського (с. Криворівня Верховинського р-ну)

- літературно-меморіальному музеї Леся Мартовича (с. Торговиця Городенківського р-ну)

- історико-краєзначому музеї Олекси Довбуша (смт. Печеніжин Коломийського р-ну)

- історико-краєзнавчому музеї «Гуцульщина» (смт. Верховина Верховинського р-ну)

Із презентації виставок наукові співробітники музею та пересічні відвідувачі можуть дізнатись багато цікавого про нових митців, що експонують свої роботи вперше, а також отримати багато позитиву від нових робіт раніше відомих талановитих людей не лише з Прикарпаття, але і з інших регіонів України  та тих українців, які мешкають за її межами.

Велику роль у налагодженні активної взаємодії музею і відвідувача відіграють народні майстри, творчість яких не лише популяризується музейними засобами, але й створює підґрунтя для розширення мотиваційної музейної аудиторії.

У роботі виставок пізнавальні елементи поєднуються з творчими. Тому виставкова діяльність відіграє чималу роль у творенні музейного іміджу. При цьому потрібно враховувати наступні аспекти:

- зацікавленість аудиторії

- інформаційна насиченість

- можливість для дискусій

- відгуки фахівців та їх висновки.   

      Виставки, які експонуються у Івано-Франківському краєзнавчому музеї, можна умовно розділити на 2 групи: з фондових збірок музею та виставки з приватних колекцій.

Фондові колекції поділяються на:

- фотодокументальні матеріали та фотографії, речові предмети, які висвітлюють певні періоди історії (Соборність України, Чорнобильська трагедія, Голодомор-1932-1933рр., Конституція незалежної України - новий відлік часу, Незалежність України, Афганістан – біль душі, Утворення ЗУНР, річниці УПА,  Помаранчева революція, Революція Гідності, АТО, ООС, російське повномаштабне вторгнення в Україну та інші), а також про діяльність визначних постатей ( до ювілеїв творчості Т. Шевченка, І. Франка, Л. Українки, письменників та діячів сучасності).

- речові матеріали, які презентують фондові збірки музею ( ікони, художні картини, речі побуту та одягу, зброя, філателія та нумізматика).

Підготовка до таких експонувань свідчить про пошук та вдосконалення нових форм та методів виставкової діяльності в сучасних умовах.

Вдало представлені на тематичних виставках експонати допомагають відтворити минулі події, втягують відвідувача в такий творчий акт, де  індивідуальне розкривається якнайповніше, виходячи з освітнього рівня, віку, темпераменту особистості.

Головна мета тематичних виставок полягає у формуванні цінністно-культурної спадщини свого народу, формуванні громадянського та національного усвідомлення, прилучення до загальнолюдських гуманітарних цінностей.

Протягом досліджуваного періоду в залах музею експонувалися роботи знаних митців та початківців, зокрема,  живописи різного жанру і стилю, жіночі прикраси з бісеру, вишивка, розписи та ікони на склі, випалювання по дереву, писанки Прикарпаття, Волині, Київщини, Слобожанщини, ляльки-мотанки, вироби з соломки, порцелянові вироби та багато інших. Виставки з приватних колекцій залучаються до наукового і культурного обігу речей, вони знаходяться у власності колекціонерів та є предметами і колекціями  музейного значення ( прикладом є виставка зразків зброї часів І Світової війни, виставка монет, ін.).

Велику увагу та зацікавленість відвідувачів привертали неординарні виставки: воскових фігур, живих екзотичних тварин, виставка мініатюр, коштовних каменів, макети дерев’яних церков із сірників, виставка фіалок та кактусів, а також започатковано проведення  виставок-презентацій одного експонату.

Виставки проводяться не тільки майстрами або фахівцями відповідного напрямку творчості, але і людьми нетворчих професій. Прикладом можуть слугувати проведені неодноразово виставки з приватних колекцій відомих людей міста, які є різними за фахом. Це фотовиставка лікаря-хірурга Юліана Худецького, художні картини економіста-будівельника за фахом - Лариси Константинової (живопис), виставка графіки та живопису Петра Грицюка, судді за фахом.           

Працівники музею активно долучаються до обласних та Всеукраїнських проектів, зокрема, «Родослав», «Осінній вернісаж», Бієнале та Фотобієнале, «У нас єдина доля – ім»я їй Україна!», «Врятуймо скарби разом!» «Карпатський простір», «Бог між нами» з циклу проектів «Врятуймо скарби разом!» та ін. В рамках останнього щорічно проводяться виставки з метою популяризації сакрального мистецтва краю та організовується збір коштів на їх реставрацію.

    Наукові співробітники, організовуючи відкриття виставок, прагнуть з’єднувати історичний матеріал та художні твори з багатьма видами мистецтва: музикою (музичні супроводи виставок), поезією, театральними дійствами  (прикладом може слугувати показ моделей одягу 4 регіонів області з колекції ІФКМ).

Таким чином, виставкова діяльність, яка проводиться в Івано-Франківському краєзнавчому музеї не тільки розкриває безцінні мистецькі таланти українського народу та пропагує мистецькі скарби з фондових колекцій, але й має величезний потенціал для духовного збагачення та розвитку майбутніх поколінь.

Все це відбувається завдяки професійному підходу наукових співробітників музею до кожної індивідуальної особистості, а також завдяки наполегливому науковому підходу до вивчення і популяризації фондових збірок Івано-Франківського краєзнавчого музею.  

А попри всі здобутки музейних працівників і надалі актуальним залишається питання популяризації як минулого так і сучасного.


Матеріали науково-теоретичної  конференції   “Сучасні акценти музейництва. Історія, здобутки, перспективи”. Івано-Франківськ. 14 травня 2018 року. Івано-Франківський краєзнавчий музей. Івано-Франківськ. 2018. С.132-137.

Ганна Кравець, старший нуковий співробітник

відділу природи Івано-Франківського краєзнавчого музею