ІФКМ © Про сайт | Контакти

Iвано-Франкiвський Краєзнавчий Музей

Оцифровування колекцій ІФКМ

в контексті кібербезпеки






Івано-Франківський краєзнавчий музей бере участь у проєкті Memory Savers UA. Ця ініціатива спрямована на підтримку музеїв, їх працівників та молодих людей, які цікавляться кар'єрою в музейній сфері. Проєкт реалізується Центром цифрової історії в Рівному, Україна, спільно з SUCHO (Saving Ukrainian Cultural Heritage Online) та фінансується Фондом EVZ ("Пам'ять, відповідальність, майбутнє") в Берліні, Німеччина. Одним з ключових завдань у цьому проєкті є оцифрування та збереження музейних колекцій.

В рамках проєкту Memory Savers UA для збереження оцифрованих колекцій Івано-Франківського краєзнавчого музею було запропоновано  використовувати платформу museum-digital. Ця платформа була заснована на початку 2009 року в Біттерфельді, Німеччина, як ініціатива музейників, та є важливим інструментом для збереження, інвентаризації та популяризації музейних колекцій.

Захарова М.С.,

завідувач відділу історії Івано-Франківського краєзнавчого музею

Захарова Я.А.,

практикантка в ІФКМ в рамках проєкту Memory Savers UA


Значення оцифрування:

Оцифрування матеріальних пам'яток, цінностей та творів мистецтва має низку важливих аспектів:

1. Збереження культурної спадщини: оцифрування дозволяє створити цифрові копії, що важливо для збереження культурних цінностей, особливо в умовах можливого руйнування часом та війнами.

2. Доступність: оцифровані колекції стають доступними онлайн, що розширює аудиторію. Люди з усього світу можуть насолоджуватися та вивчати твори мистецтва та інші пам'ятки культури.

3. Дослідницькі можливості: науковці, дослідники, студенти та громадськість можуть використовувати цифрові копії, що є у вільному цифровому доступі для проведення досліджень, створення виставок і написання статей.

Кібербезпека в цифрованому середовищі:

Існують три основні аспекти кібербезпеки, які мають бути враховані під час збереження оцифрованих музейних колекцій:

1. Цілісність.

 Інформація повинна бути незмінною і захищеною від несанкціонованих модифікацій, або підробок. Музеї повинні застосовувати заходи безпеки, які запобігають несанкціонованим змінам, випадковим чи свідомим.

2. Доступність.

 Інформація повинна бути доступною для користувачів, відповідно до їх привілеїв, у будь-який час, коли вони цього потребують.  Для музейних колекцій інформація повинна бути доступною для дослідників, працівників музею та громадськості відповідно до встановлених правил і прав доступу.

3. Конфіденційність.

 Інформація повинна бути захищеною від несанкціонового доступу, особливо та, яка є конфіденційною або обмеженою для публічного доступу. Важливо мати механізми аутентифікації та авторизації для розмежування прав доступу до інформації.

Типові помилки та рекомендації:

Під час участі у проєкті, ми зауважили декілька загальних помилок та маємо кілька рекомендацій:

1. Оновлення: потрібно регулярно оновлювати програмне забезпечення та операційні системи для захисту від нових вразливостей.

2. Парольна політика: слід використовувати надійні паролі, водночас не використовувати очевидні комбінації та уникати використання одного паролю для багатьох облікових записів.

3. Зберігання паролів: важливо не зберігати паролі на видному місці, і не записувати їх на листочках.


Оцифрування музейних колекцій є важливою ініціативою, спрямованою на збереження культурної спадщини, розширення доступності до неї та створення нових дослідницьких можливостей.

Кібербезпека є невід’ємним аспектом процесу оцифрування музейних колекцій. Помилки в даній області, такі як недостатнє оновлення програмного забезпечення та використання слабких паролів, можуть призвести до потенційних загроз.


Піскозуб А. З. Ethical hacking.  ENGENSEC, 2017.

Ромака В. А., Гарнюк П. І. Розроблення технології розслідування інцидентів інформаційної безпеки підприємства. Львів: НУ «ЛП», 2021.

Lakh Yuriy, Sokolianska Iryna. WebSecurity. ENGENSEC, 2017.

Memory Savers. Про проєкт. Веб-сайт. URL: About – Memory Savers (sucho.org)

museum-digital:blog. Про нас. Веб-сайт. URL: Про нас | museum-digital: blog

museum-digital:global. Веб-сайт. URL: museum-digital