ІФКМ © Про сайт | Контакти

Iвано-Франкiвський Краєзнавчий Музей

Трембіта






В залах народного мистецтва Івано-Франківського краєзнавчого музею експонується унікальний український народний духовий інструмент, який потрапив до Книги рекордів Гіннеса. Карпатська трембіта визнана найдовшим музичним інструментом світу.



Трембіта  є давнім мундштучним сигнальним інструментом гуцулів. Вона має вигляд  довгої конусоподібної труби 3-4 м завдовжки, сигнал якої чути на 10 км. Трембіта виконувала важливі функції, пов’язані з віковічною практикою гірських мешканців, їх побутом та звичаями. В давнину дозорці, виставлені на вершинах гір, могли спеціальними умовними сигналами по естафеті попередити населення про наближення ворога. Старший чабан сигналами трембіти повідомляє підпасичів про час полудневого доїння, або водопою, увечері – збирає розкидані по горах отари овець, допомагає зорієнтуватися в негоду. Трембіти сповіщають про весняне свято гуцулів – вихід на полонину. Іноді трембіти несуть сумну вість, повідомляючи про чиюсь смерть.

Трембіту роблять зі смереки. Спочатку дерево обрубують до потрібного розміру, потім розколюють уздовж, серцевину вишкрібають, після чого обидві половини склеюють живицею, герметизуючи березовою корою, а у верхній отвір вставляють дерев’яний мундштук. Серед мешканців Карпат побутує думка, що найкращу трембіту можна зробити з громовиці – смереки, у яку вдарила блискавка. До речі, жоден найвправніший тесляр не розчахне смеречину так рівно, як удар блискавки. Вік дерева повинен бути 120-150 років. Розчахнути триметрову сурму необхідно на дві рівні частини (якщо не вдалося – праця змарнована). Далі обережно протягом годин і діб (виготовлення одного інструмента може тривати майже рік) вибирає серцевину з обох половинок заготовки. Залишається тільки двоміліметрова оболонка. Заготовка має 8-10 кг ваги, а готова трембіта – до 1,5 кг.

Отже, 6-8 кг деревини треба вишкребти вручну, не поранивши при цьому краї, які будуть стулятися без застосування клею. Необхідно скласти дві половинки і міцно стягнути їх обручами. Ці обручі виготовляють зі смерекових віт. Після цього – останній етап: виготовлення мундштука. Він повинен бути обов’язково яворовим, бо ця деревина має солодкий присмак. Висота звуків трембіти залежить від сили передування повітря.

Зрідка трембіту використовують в оркестровій музиці. У сучасних весільних капелах грають на розбірних металевих трембітах.


Тетяна Лебідь, завідувач відділу народного мистецтва

Івано-Франківського краєзнавчого музею