ІФКМ © Про сайт | Контакти

Iвано-Франкiвський Краєзнавчий Музей

Дерев’яний ровер Івана Бойка

В експозиції народного мистецтва Івано-Франківського краєзнавчого музею знаходиться унікальний артефакт – дерев’яний велосипед, виготовлений в сер. ХХ століття жителем міста Яремче Іваном Бойком. Дивовижний транспорт вмить став сенсацією для місцевих жителів та туристів. Проте, історія велосипедного руху в цьому краї має свої давні традиції.

В 2010 році завершився масштабний проект «ВелоКраїна», що співпав з майже столітнім ювілеєм першої зафіксованої велосипедної мандрівки – переїзду через Карпати на ровері з Делятина до Рахова. Як відомо з історичних архівів, 12 серпня 1911 року австрійський ентузіаст велосипедного туризму перетнув один з найвищих у Карпатах перевалів – Яблуницький.

 Втім, масове захоплення цим видом спорту на Яремчанщині припадає на 30-ті роки ХХ століття, коли цей край став інтенсивно розвиватись як курортна місцевість. Туристи, переважно поляки, приїжджали на відпочинок з роверами,  чим викликали неабияку заздрість у місцевої молоді, яка не мала змоги придбати недосяжний транспорт. Ровер тоді коштував приблизно 150 злотих, а це були немалі кошти для гуцула, який міг на цю суму утримувати родину увесь рік.

Однак, у 1935 році у селі Микуличин було організовано курси їзди на велосипеді, а сам транспорт (20 роверів) було придбано  у кредит. На велосипеді зручніше було доставляти листи і часописи, навіть окремі українські службовці послуговувались цим видом транспорту, зокрема, дідусь письменника Юрія Андруховича, секретар гміни села Яблуниці на Яремчанщині, Мар’ян Андрухович, сфотографований з приятелем біля  залізничного моста.

В 50-60 рр. ХХ ст. в місті Яремче найвідомішою розвагою для населення і туристів був дерев’яний велосипед, який власноруч змайстрував місцевий житель Бойко Іван Миронович. Для туристів було цікаво сфотографуватися, чи проїхатися центральною вулицею міста на цьому дивовижному транспорті. Скориставшись неабиякою зацікавленістю своїм ровером, народний умілець виходив у призначений час в центр міста і за окрему плату (1-3крб.) здавав його на прокат. Відомий письменник Степан Пушик використав цей факт у своєму гумористичному оповіданні «Бізнесмен».

Після смерті І. Бойка, знаменитий велосипед ручної роботи було придбано Івано-Франківським краєзнавчим музеєм. Рідкісний дерев’яний ровер, яких в Україні всього два, зберігся до наших днів в ідеальному робочому стані. Окрім шин та педального механізму, велосипед виготовлено повністю з дерева. Рама, ободи коліс, спиці, кермо, велосипедне крило і навіть насос для камер – дерев’яні. Цей цікавий експонат представлений увазі глядачів і є родзинкою експозиції народного мистецтва краєзнавчого музею.

Тетяна Лебідь, завідувач відділу народного мистецтва

Івано-Франківського краєзнавчого музею