ІФКМ © Про сайт | Контакти

Iвано-Франкiвський Краєзнавчий Музей

Значне місце в експозиції Івано-Франківського краєзнавчого музею займає ентомологічна виставка. Вона присвячена різноманітності та важливості комах у природі, привертає увагу дорослих і дітей, надаючи можливість дізнатися більше про світ комах та їхню роль у екосистемі. Виставка є частиною освітнього процесу музею, надає інформацію про біологію та поведінку комах, їхню роль у природі та важливість для людства.

Метелики належать до одного з найчисленніших за кількістю видів ряду комах, який налічує понад 158 тис. видів. Лускокрилі — холоднокровні комахи, які вміють регулювати власну температуру тіла, забираючи тепло ззовні або виділяючи його у навколишнє середовище.  Їх можна зустріти практично на всіх континентах (крім Антарктиди) і у будь-якому кліматі. Вони люблять літати на квітучих луках в середніх широтах, на островах Тихого океану і в горах Гімалаїв.

Наука, що вивчає метеликів називається лепидоптерологія. Свою назву «лускокрилі» представники ряду отримали у зв'язку з тим, що їх крила вкриті лусочками, що являють собою видозмінені щетинки. Деякі види комах перебувають під загрозою знищення через забруднення навколишнього середовища та занесені до Червоної книги України.

У експозиції Івано-Франківського краєзнавчого музею  представлено Синявця Телея, який мешкає на території Івано-Франківської області.


Синявиць Телей - рідкісний предcтавник лускокрилих

в експозиції ІФКМ


Поширення. В Україні – Карпатський регіон, лісова зона, Лісостеп. В Українських Карпатах локально розповсюджений у передгір’ях і гірському поясі букових лісів, переважно, до висоти 800-900 м н. р. м.

Місце перебування. Вологі та заболочені луки і лісові галявини, торфовища,          а також лучно-степові ділянки на вапнистих ґрунтах.

Особливості біології. Стенотопний лучний вид. Метелики літають в одному поколінні в липні-серпні. Самка відкладає по одному яйцю на суцвіття родовика лікарського (Sanguisorba officinalis). Гусінь молодшого віку розвивається               в суцвіттях кормової рослини, старшого віку живе в мурашниках видів роду Myrmica – M. ruginodis, M. scabrinodis, M. sabuleti (облігатний мірмекофіл),      де живиться личинками та лялечками мурашок. Гусінь зимує і заляльковується       в мурашниках.

Фактори загрози. Осушувальна меліорація, інтенсивна  господарська експлуатація вологих лук, заростання чагарниками.

Зв'язок із мурашками. Синявець Телей має цікавий взаємозв'язок з мурашками. Їхні личинки паразитують на личинках мурашок. Метелики виділяють речовини, які змушують мурашок годувати їх. Цей вид метелика привертає увагу вчених своєю красою і особливістю життя. Його важливим завданням        є збереження різноманітності виду.

Ентомологічна виставка в Івано-Франківському краєзнавчому музеї           є цінним ресурсом для вивчення та популяризації світу комах і природи загалом, а також сприяє підвищенню екологічної свідомості відвідувачів.


Червона книга Івано-Франківської області. Тваринний світ. Голова ред. колегії А. Д. Пліхтяк; наук. ред. І. В. Скільський, В. В. Бучко. Чернівці: Друк Арт, 2019. С.161. (доопр. вид.).

VseosvitaUa. Веб сайт. URL: Світ метеликів

ОsvitaUa. Веб-сайт. URL: Комахи з неповним перетворенням: загальна характеристика.


Лілія Тацакович, нуковий співробітник відділу природи

Івано-Франківського краєзнавчого музею