ІФКМ © Про сайт | Контакти

Iвано-Франкiвський Краєзнавчий Музей

Архаїчні мотиви у вишивках сорочок Прикарпатського

краю (у збірці ІФКМ)

Івано-Франківський краєзнавчий музей володіє цінною збіркою творів народного мистецтва, серед яких значне місце займає колекція одягу різних етнографічних регіонів Прикарпаття. Більша її частина оздоблена вишивкою, що приховує невичерпну кількість деталей та мистецьких символів.

У вишивці на жіночих і чоловічих сорочках Прикарпатського краю збереглася велика кількість архаїчних орнаментів, в яких приховане глибоке символічне значення.

Чи не найбільше стародавніх мотивів знаходимо в оздобленні гуцульських сорочок. І це не дивно, адже саме Гуцульщина є скарбницею архаїчних проявів української традиційної культури. Саме на гуцульських вишитих сорочках найчастіше зустрічаємо геометричні орнаменти у вигляді ромбів, квадратів, ромбів з гачками, що мають нескінченну кількість варіантів виконання.


Тетяна Лебідь, завідувач відділу народного мистецтва

Івано-Франківського краєзнавчого музею


Фрагменти вишивок


Найпоширенішим мотивом є ромб з гачками, в який вписані хрести чи розетки. Саме ці геометризовані мотиви і є ознакою їх архаїчності, адже геометричний орнамент виник ще на зорі людської культури. Що могло бути простіше прямих чи хвилястих ліній, кіл, квадратів, хрестів. За допомогою цих знаків людина виражала своє розуміння Всесвіту, та, надаючи їм певного магічного значення, прагнула захистити себе від невідомих сил природи. Таким чином, ці найпростіші архаїчні символи відносяться до так званих апотропеїчних (захисних) мотивів, які мали охороняти людину від усього злого, відганяти нечисту силу, злий дух.

Сорочка – найдавніша форма шитого одягу. Будучи найбільш наближеною до тіла людини її, за давніми повір’ями, прикрашали символічними знаками-оберегами. Насамперед це стосувалося жіночих сорочок. Адже жінка, яка давала нове життя, особливо потребувала захисту від зла, хвороб, нещастя. Саме тому усі розрізи на сорочках – навколо шиї, пазушний отвір, рукави, зап’ястя, поділ – усе повинно було бути прикрашене знаками-оберегами, щоб відігнати нещастя, принести успіх.

Ці символи існували протягом багатьох століть, проте з плином часу їх первісне значення втратилося. Те, що в давнину постало як символ з глибоким магічним змістом, переросло у складний і багатий орнамент, який до сьогодні використовується у різних видах народного мистецтва, зокрема у вишивці.