ІФКМ © Про сайт | Контакти

Iвано-Франкiвський Краєзнавчий Музей

Виставка як феномен експозиційної діяльності

(оновлена інформація на прикладі ІФКМ)


Місія музею цілком виправдовує його існування і заслуговує на увагу стороннього спостерігача – відвідувача, вченого, дослідника і взагалі всіх, кого хвилює минуле, сьогодення і хто націлений на майбутнє.

З огляду на історичну місію Івано-Франківського краєзнавчого музею, зупинимося на ній, оскільки вона адресована відвідувачам, спрямована на розширення музейної аудиторії і залучення публіки до активнішої взаємодії з музеєм. Також вона збагачує досвід відвідувача, приносить йому задоволення і розширює уяву, викликає бажання знову сюди повернутися.

Саме виставкова діяльність нашого музею і є цим найважливішим завданням, головним майданчиком взаємодії музею з відвідувачем, його візитною карткою. Хочемо наголосити, що кількість щорічно організованих музеєм виставок зростає. Найбільше їх музей організував у 2018 році – 75. І це все на виставковій площі до 200м2. У наступні роки через ковід та воєнні дії на території України, музей перебудував свою роботу на організацію онлайн-виставок, а також проводив звичайну виставкову діяльність. Як приклад, наведу цифри: у 2021 році організовано 46 виставок, у 2022 р. – 28, у 2023 р. – 43 і надалі ми намагаємось працювати у звичному режимі. Кількість виставок, звичайно ж, дає зростання кількості відвідувачів, а аналіз музейної статистики дозволяє вважати, що в теперішній час виставки для музею є одним із чинників успішної діяльності.

Сьогодні у музейній практиці існує два взаємопов’язаних поняття: “експозиція”  та “виставка”.

Під поняттям експозиції ми розуміємо цілісну систему, де експонати та інші експозиційні матеріали об’єднані єдиним концептуальним (науковим та художнім) замислом.

Виставка – найбільш динамічна форма експозиційної діяльності, це –   сукупність предметів, які виставлені для огляду на певний термін, так би мовити, тимчасова експозиція. На різних етапах музейного життя виставки сприяють виникненню, розвитку та удосконаленню основної експозиції.

Сучасна музейна виставка включає в себе велику кількість різних підходів до організації експозиційних рішень – від традиційних до багатогранних емоційно-образних систем побудови експозиції.

Музейна виставка, об’єднуючи репрезентативні, творчі, естетичні функції, вирішує різноманітні завдання, як то, актуалізація історичної пам’яті, формування культурного та художнього простору, створення мистецьких проектів тощо.

Івано-Франківський краєзнавчий музей організовує як стаціонарні виставки, так і пересувні, які присвячуються актуальним  питанням сучасності: значним політичними подіям минулого і сьогодення, а також ювілеям. Вони підвищують суспільну значимість музейних колекцій та наукові досягнення музею. Тимчасовий характер експонування проявляється і у складі експонатів. Тут можуть бути предмети, які зазвичай не підлягають тривалому експонуванню з метою забезпечення їх збереження, а також предмети з інших сховищ, тематично-ілюстративний матеріал.

Результатом співпраці нашого музею з Івано-Франківським музично-драматичним театром ім. І. Франка є низка щорічних пересувних виставок до значних дат. Наприклад, до Дня Незалежності експонувалась виставка “День, що змінив хід історії” (2018), до Дня Соборності України у 2021 – 2023 рр. були організовані пересувні виставки у Івано-Франківській обласній філармонії ім. І. Маланюк. Там же були організовані пересувні виставки до 25-річчя Конституції (2021) та до Дня Захисників і Захисниць України (2021).

В музейній практиці існує декілька основних типів музейних виставок. Це тематичні, в основі яких є певна тема, сюжет, фондові, які знайомлять відвідувачів з маловідомими та малодоступними колекціями з фондосховищ та виставки-звіти, які створюються за результатами польових досліджень, реставраційних робіт тощо.

Тематичні виставки нашого музею – це цілий спектр різноманітних виставок. Зокрема, це фотовиставки. Наприклад – VІІ бієнале імені Степана Назаренка “Фотопортрет”, “if best fotо”,  фотовиставка Долинського народного фотоклубу “Промінь”, фотовиставка Олени Білоус “Невід’ємні” (2022), персональна фотовиставка Андрія Семаки “Незалежна Україна – частина Європи” (2023), фотовиставка Антона Балана “Дні Світла: дух та емоції щойно визволеного Херсона” (2023) та інші.

Результатом співпраці нашого музею з митцями, творчими спілками є художні виставки, виставки робіт майстрів народного, декоративно-прикладного мистецтва, персональні авторські та виставки з приватних колекцій. Назвемо деякі з них. Наприклад, восьма персональна виставка живопису Лариси Константинової (2023), персональна виставка живопису художника Івана Гавриліва, організована до 85-річчя від дня народження та   60- річчя творчої діяльності (2023), виставка, присвячена 90-річному ювілею від дня народження Параски Хоми (2023), зимова виставка “Мистецького братства” (2023) та багато інших.

Виставки дають можливість  ввести в науковий обіг фонди музею, що є однією з найважливіших форм наукової роботи колективу музею. Цій меті слугують виставки з фондів, які в значній мірі підвищують значимість музейних колекцій, сприяють удосконаленню методів виставково-експозиційної роботи музею. Залишили яскраві враження такі виставки, як “Безцінний дар” (2018), документальна виставка з фондової збірки до 80-річчя УПА (2022), ентомологічна виставка з фондів музею (2022), виставка ікон можливого авторства О. Куриласа (2023).

Близько 10 років тому музеєм було започатковано реставраційний проект “Врятуймо скарби разом!”, в рамках якого постійно відбувались урочисті презентації виставок реставрованих сакральних творів з фондів музею. У 2022 році Івано-Франківський краєзнавчий музей представив новий арт-проект “Бог між нами! Переможемо разом!”, в рамках якого була організована виставка художніх творів В. Твердохліба з циклу “Час” (2023). У 2023 році музей презентував відкриття благодійного мистецького проекту “Херсонщина – це Україна”.

Залишила незабутнє враження і виставка однієї пам’ятки – наріжного каменя найдавнішої української церкви м. Івано-Франківська (Станиславова) – храму Воскресіння Христового 1670 року.

В Івано-Франківському краєзнавчому музеї щорічно відбуваються виставки дитячих робіт, які підтверджують гідну співпрацю музею з Міським центром дитячої та юнацької творчості, гуртками та студіями образотворчого мистецтва міста. В рамках цих виставок проходять конкурси робіт на призові місця, урочисті відкриття і закриття виставок за участю громадськості міста, родичів і друзів конкурсантів. Зокрема, це виставка творчих робіт дітей-переможців конкурсу образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва “Відлуння осені – 2023”, а також виставка творчих робіт вихованців та педагогів Міжнародного центру дитячої та юнацької творчості Івано-Франківської міської ради “Пізнай свій рід”.

Зараз активно розвивається міжнародний обмін виставками, що сприяє взаємозбагаченню різних культур. Так, в нашому музеї відбулись цікаві презентації. Це “Fibremen 7 – міжнародна виставка художнього текстилю”, у якій взяли участь 30 художників з 17 країн світу (2022), 14-а Міжнародна виставка сучасного та художнього текстилю “Скіфія 14” (2022), а також 11-а Міжнародна виставка Міні Текстилю “Скіфія” (2023).

Участь у Міжнародних фестивалях мистецтв – це  окремий напрямок виставкової діяльності нашого музею, який стає найпопулярнішою формою роботи. Приємні спогади залишила низка виставок, які організовувались в попередніх роках у залах музею в рамках Міжнародного фестивалю мистецтва “Карпатський простір”. Так, було організовано 16 виставок, в яких взяли участь художники, фотографи, скульптори з Польщі, Грузії, Азербайджану, Білорусі, Литви, Чехії, Австрії, Румунії, Болгарії та Словаччини.


Матеріали науково-практичної  конференції  “Традиційна культура західного регіону в контексті культурної політики України: сучасний стан, проблеми, перспективи”. Івано-Франківськ.  20 травня 2019 року. Івано-Франківський краєзнавчий музей. Івано-Франківськ.  2019.  С.196-200.


Валентина Паніотова, завідувач науково-освітнього відділу Івано-Франківського краєзнавчого музею

Івано-Франківського краєзнавчого музею