IФКМ

Івано-Франківський краєзнавчий музей

ІФКМ © Про сайт | КонтактиНапердодні Дня працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України Івано-Франківський краєзнавчий музей запрошує відвідати виставку “Хвала натрудженим рукам, що нафту й газ дарують нам”

      На виставці представлено близько 300 робіт декоративно-прикладного та ужиткового мистецтва, авторами яких є працівники нафтової та газової галузі Прикарпаття.

      Організаторами виставки є громадська організація “Роса Карпат” та Івано-Франківська обласна рада профспілки працівників нафтової і газової промисловості.

                           

Відкриття виставки: 5 вересня 2013 р.

      Виставка триватиме з 5 по 30 вересня

      м. Івано-Франківськ

вул. Галицька 4а


Прес-реліз

Лисиця звичайна або руда (Vulpes vulpes) — найбільш розповсюджений та широко відомий вид роду лисиць (Vulpes) родини Собачих (Canidae). Вона також є найбільшим видом роду: довжина тіла 60-90 см, хвоста — 40-60 см, маса 6-11 кг. У більшості випадків забарвлення спини яскраво-руде, часто з неясним темним візерунком, черево біле, іноді чорне. Забарвлення у тварин з південних районів ареалу тьмяніше. Поряд з типово забарвленими «вогнівками» зустрічаються особини з темнішим хутром, а зрідка в природі зустрічаються альбіноси.

Альбінізм (від лат. albus — білий), відноситься до спадкових захворювань, тобто тих, які передаються у спадок з покоління в покоління. В основі альбінізму лежить порушення утворення в клітинах шкіри, волосяних цибулинах, пір’ї і в оці тварин чорного пігменту - меланіну. Зазвичай цей пігмент утворюється з речовини, яка називається тирозин, під впливом ферменту тирозинази. Це складний біохімічний процес, в якому бере участь багато різних речовин і ферментів. При альбінізмі є дефект в генах, які саме регулюють цей процес. Оскільки ген альбінізму є рецесивним, то тваринка-альбінос, позбавлена природного забарвлення, народиться тільки в тому випадку, якщо обоє батьків будуть носіями такого гену. Пораховано, що вірогідність зустрічі таких носіїв в природі відповідає 1:20000, саме тому альбінізм є досить рідкісним явищем.

В природі спостерігається як повний, так і частковий альбінізм. Повні альбіноси – це особини, які позбавлені всіх природних забарвлень (у них бліда шкіра, біла шерсть, червоні очі). Інший варіант – має різні форми. Тварина може мати природний колір очей, хвоста, лап, морди, при цьому шерсть на всьому тулубі буде позбавлена пігменту. Буває, що чисто біла шерсть перемішана по всьому тілу, а іноді на тілі є плями, позбавлені пігменту, у той час, як усе інше тіло пофарбоване в природний колір.

Людям дуже подобаються тваринки, які отримали повністю біле забарвлення. Перлини природи, білосніжні королівські особини, світлі ангели землі! Усі ці епітети стосуються тварин-альбіносів. Проте, біле забарвлення за законами природи — це аж ніяк не перевага, а лише недолік для них, оскільки протягом усього життя альбіноси мають понижений імунітет, а також страждають через поганий слух і зір. Інший закон природи – бути поміченим, значить приректи себе на загибель. Біла шуба виділяє альбіноса на тлі його родичів і навколишнього середовища, що й робить таку тварину легкою здобиччю для хижаків. Схожа проблема і в хижаків-альбіносів, адже через своє забарвлення їм важко залишатися непомітними підкрадаючись до здобичі. Зрештою, яскравість та насиченість кольорів у забарвленні тварин є одним з головних козирів при доборі партнера для розмноження, тому потомство альбіноси виводять рідко.

Та чи не зависоку ціну платять тварини-альбіноси здобуваючи білу королівську мантію, при цьому втрачаючи назавжди своє природне забарвлення? Адже, як бачимо, все життя бути білою вороною вкрай складно, так само як і білим вовком, білим їжаком, білою лисицею…

В експозиційному залі Івано-Франківського краєзнавчого музею виставлений експонат унікального явища природи - альбінізму.

Експонат - загадка природи!

Підготував статтю Кузенко В.В.,
завідувач відділом природи.


Використані джерела:

 http://gazeta.ua

 http://www.eurolab.ua

 http://animal.ru