ІФКМ © Про сайт | Контакти

Iвано-Франкiвський Краєзнавчий Музей

Криворівнянський музей М. Грушевського

Видатний український учений та перший президент України Михайло Грушевський разом із сім’єю уперше прибув на відпочинок до с. Криворівні в 1902 році. Спочатку вони оселилися у кімнаті селянина Пилипа Зеленчука. Коли будинок купила громада для читальні «Просвіти», Грушевські придбали у 1906- му в дідича Пшибиловського (дядька відомого польського письменника Станіслава Вінценза) віллу та земельну ділянку.

Так, від 1907-го до 1914-го років Михайло Грушевський, його дружина Марія та донька Катерина щоліта жили і працювали вже у власній віллі в Криворівні. Дерев’яну віллу сім’ї Грушевських усередині було облаштовано в гуцульському стилі. Згодом Михайло Грушевський перевіз зі Львова до Криворівні частину своєї бібліотеки. Поступово вілла Грушевських стала місцем зустрічей і творчої праці ряду відомих українських учених-істориків, письменників, митців.

Михайло Грушевський постійно спілкувався тут з Іваном Франком, Хфедором Вовком, Володимиром Гнатюком, Михайлом Коцюбинським, Гнатом Хоткевичем та багатьма іншими. Разом вони гуртувалися навколо Івана Франка і Михайла Грушевського, обговорюючи різні наукові, літературні та громадсько-культурні проблеми.

У липні 1917 року, на жаль, будинок спалили російські війська при відступі з Карпат.

Протягом 2002–2003 років на кошти громадськості Верховинського району, недалеко від колишньої садиби, побудовано новий будинок, де у вересні 2003-го відкрито експозицію.

В експозиції музею висвітлено життєвий і творчий шлях Михайла Грушевського. В реконструйованій меморіальній кімнаті відтворено інтер’єр робочого кабінету. Тут експонується цінна побутова річ сім’ї Грушевських – крісло-гойдалка. Це крісло-гойдалку як велику сімейну реліквію старанно зберігала і заповіла майбутньому музеєві 99-річна гуцулка з Криворівні Євдокія Павлюк – остання криворівнянська сучасниця Михайла Грушевського.

Музей користується великою популярністю серед населення України та іноземців.