ІФКМ © Про сайт | Контакти

Iвано-Франкiвський Краєзнавчий Музей

В залі природи Івано-Франківського краєзнавчого  музею експонується ентомологічна колекція із фондів музею. Вона не тільки приваблює відвідувачів, але має і наукову цінність. До її складу входять деякі види комах, характерних для фауни Прикарпаття. Більшість з цих видів на сьогодні є рідкісними. Одним із таких видів є Мнемозина, що занесена до Червоної  книги Івано-Франківської області.

Мнемозина (Parnassius mnemosyne) – вид комах з родини Papilionidae, один з трьох європейських видів роду у фауні України.  Охороняється на багатьох заповідних територіях України.


Мнемозина - рідкісний предcтавник лускокрилець

в експозиції ІФКМ


Поширення. В Україні розповсюджений на всій території, окрім степової. В Івано-Франківській області відомі спорадичні знахідки.

Місця перебування. Переважно світлі передгірні і гірські листяні та мішані ліси, що чергуються з різнотравними луками.

Особливості біології. Самки відкладають яйця у травні-червні, які зимують. Гусінь виходить із яєць ранньої весни наступного року й живиться листям рясту. Для личинок відмічена нічна активність, а вдень вони ховаються в лісовій підстилці. Заляльковування відбувається наприкінці квітня. Гусінь сплітає щільний кокон і перетворюється на лялечку. Через два-три тижні виходять імаго, які живляться нектаром на луках поблизу. Метелики погано літають і не здатні до міграцій.

Сучасний стан популяцій. Трапляється дуже локально. В окремих місцях популяції численні і стабільні, налічують до 150 метеликів на гектар (наприклад, ур. Жорнівка в околицях с. Вишнів). В інших локалітетах відомі спорадичні знахідки поодиноких особин.

Фактори загрози. Глобальні зміни клімату, втрата типових оселищ (заплавні та післялісові луки) через їх штучне заліснення, надмірний випас худоби, нездатність метеликів до міграцій.

Заходи охорони. У місцях перебування імаго доцільно проводити біотехнічні заходи, що передбачають періодичну заготівлю сіна і вирубування чагарників. Мнемозина занесена до Червоної книги України (вразливий вид) і Європейського червоного списку (близький до загрозливого стану вид (NT)). Охороняється в Карпатському НПП, НПП «Гуцульщина» і НПП «Верховинський».

Ентомологічна експозиція завжди захоплює відвідувачів своєю різноманітністю та спонукає до подальшого дослідження комах у природі.


Мнемозина. Веб сайт. URL: Чорнобильський Радіаційно-екологічний Біосферний Заповідник

Червона книга Івано-Франківської області. Тваринний світ. Голова ред. колегії А. Д. Пліхтяк; наук. ред. І. В. Скільський, В. В. Бучко. Чернівці: Друк Арт, 2019. С.144. (доопр. вид.).


Лілія Тацакович, нуковий співробітник відділу природи

Івано-Франківського краєзнавчого музею